Hercs Franks, intervija

19.12.2011.
Stāsts par slavenāko Latvijas kinorežisoru pasaulē.

Hercs Franks ir vecs Ludzā dzimis ebrejs, vispieprasītākais Latvijas režisors pasaulē. Viņa dokumentālās filmas joprojām tiek izrādītās daudzās pasaules valstīs.

Par Latvijas dokumentālā kino klasiķi gan izdod grāmatas, gan veido izstādes. Rīgas Kino muzejā līdz 2012. gada maijam apskatāma izstāde ”Herca Franka kods”.

Hercs Franks radījis aptuveni 40 filmas, no kurām daudzas ir starptautiski apbalvotas nozīmīgos pasaules kinofestivālos. Režisoru vēl arvien bieži aicina lasīt lekcijas daudzās pasaules kinoaugstskolās un piedalīties kā goda viesim starptautiskajos festivālos.

Par viņa vizītkarti mēdz uzskatīt 1978. gadā tapušo filmu ”Vecāks par 10 minūtēm”, kas tapusi tandēmā ar operatoru Juri Podnieku. Filma ir tik neparasta, ka tā iemantojusi pasaules slavu. Desmit minūšu garā nepārtrauktā kadrā tiek fiksēti maza zēna pārdzīvojumi, skatoties leļļu teātra izrādi. Konkrētais darbs kalpoja par iedvesmas avotu Kannu un Venēcijas kinofestivālos pasaules slavenajiem režisoriem – Žanam Likam Godāram, Džimam Džārmušam, Aki Kaurismeki, Vimam Vendersam, Bernardo Bertoluči un citiem, veidot savu stāstu par kļūšanu 10 minūtes vecākam.

 

Intervija ar režisoru

 

”Vecāks par 10 minūtēm” (1978).

Drukāt

: